Judy Melinek – “Ciało nie kłamie”

Czy kiedykolwiek, ktokolwiek zastanawiał się jak wiele informacji może udzielić ludzki organizm? Ile informacji może przekazać co najważniejsze ŻYWY organizm. Cóż.. Nieskończenie wiele, tym bardziej jeśli weźmiemy pod uwagę żyjącą ludzką istotę, która mówi. Codziennie miliony ludzi na całym świecie przekazują sobie miliardy informacji, biorąc pod uwagę każdy aspekt codziennego życia.

Weźmy teraz pod uwagę martwe ludzkie ciało. Każde tak znacznie od siebie odmienne. Martwe ludzkie ciało też potrafi wiele powiedzieć. Tak też ma się do do książki Judy Melinek Ciało nie kłamie.

O czym opowiada autorka?

Książka oparta jest na wyznaniach i wspomnieniach patologa (a właściwie patolożki) zajmującej posadę specjalisty medycyny sądowej w biurze naczelnego lekarza sądowego mieszczącego swą siedzibę w Nowym Yorku. Zazwyczaj pojęcie “patologa sądowego” czy “medycyny sądowej” napawa czytelników scenami dość mocno upstrzonych fantastyką kostnic, sal z sekcyjnymi stołami czy też chłodni wypełnionymi ciałami. Tu w opisywanej książce sytuacja wygląda inaczej, zupełnie inaczej. Wszelkie wspomniane w lekturze zgony i ciała opisane są w sposób rzeczywisty i nieprzerysowany, można rzec – przyziemny, ale chwytający za wnętrze. Rozczłonkowane ciała, ofiary zebrane po “udanych” próbach samobójczych, rozkład ciał w rozmaitych warunkach, wszystko w książce opisane jest niezwykle naturalistycznie.

Morał z książki

Ciało nie kłamie to nie tylko podróż do tego co było zapisane na policyjnych taśmach opisujących ekstremalne przypadki śmierci wręcz  zwalające z nóg, czy opowiadanie o przeprowadzaniu sekcji zwłok. To także pokazanie niezwykle trudnej pracy zakrawającej codziennie o rozmaite zagadki i tajemnice ludzkich ciał. Lektura nawiązuje również do przedstawienia “cywilom” jak wygląda przeprowadzanie oględzin w miejscach zgonu i co najważniejsze… O wsparciu jakiego potrzebuje rodzina denata.

Kolejnym aspektem niezwykle dającym do myślenia jest fakt, iż pracując z tak rozmaitymi obliczami śmierci napomina o tym jak ważne i cenne jest ludzkie życie. W lekturze autorka zakrawa o swoje prywatne życie opowiadając między innymi o tym, jak ginie jej ojciec popełniając samobójstwo i jak zmienia to punkt widzenia do wykonywanego zawodu. Poruszająca i wiągająca od pierwszych słów książka na pewno przypadnie do gustu wszystkim tym, którzy interesują się dziedziną anatomii, patologii czy medycyny sądowej. Szczere, nie nafaszerowane fikcją i kolorami opowiadanie z pewnością przykuje uwagę niejednego czytelnika.

Coffee obraz autorstwa v.ivash - www.freepik.com

Dodaj komentarz